Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd

En karta över Sverige.

Nytt nationellt resurscentrum för adopterade personer och adoptionsfrågor

Regeringen har gett Myndigheten för familjerätt och Föräldraskapsstöd (MFoF) i uppdrag att förbereda inrättandet av ett nationellt resurscentrum för adopterade personer och adoptionsfrågor inom ramen för den internationella verksamheten.

Centrumet ska vara på plats den 1 januari 2027 och samla och samordna statens adoptionsspecifika stöd. Det ska också vara en tydlig väg in för adopterade i hela landet som behöver stöd, samt för yrkesverksamma som i sitt arbete möter adopterade personer.

–Detta är en långsiktig satsning vilket vi ser som mycket positivt. En möjlighet att ännu tydligare samla statens stöd inom internationell adoption på ett och samma ställe, säger Helena Bäcklund tf avdelningschef på MFoF.

I uppdraget anges också att detta nationella resurscentrum helt eller delvis ska vara lokaliserat i Stockholm för att underlätta enskilda personers tillgång till verksamheten. Detta är också i linje med Adoptionskommissionens slutrapport (SOU 2025:61).

Arbetet med det nya resurscentrumet påbörjas omedelbart.

–Ja, allt ska vara på plats om sex månader och uppdraget ska utföras inom ramen för vår ordinarie verksamhet så det är full fart framåt som gäller.

Antalet förmedlade internationella adoptioner har minskat stadigt de senaste åren. Under 2025 genomfördes 50 adoptioner till Sverige via svenska adoptionsorganisationer, jämfört med 73 adoptioner två år tidigare.

–Men vi vet av erfarenhet att behovet av stöd och frågorna kring ursprungssökning oftast aktualiseras i vuxen ålder, inte sällan i samband med någon annan livsförändring, som att man får barn eller barnbarn, eller i samband med någon form av livskris. Så detta är goda nyheter för de 60 000 internationellt adopterade som kommit till Sverige sedan 1973 då Sverige inrättade NIA, som var vår myndighets föregångare, berättar Helena Bäcklund.

Regeringens pressrelease om det nya uppdraget (regeringen.se) Länk till annan webbplats.

Uppdaterad: 12 juni 2026

Publicerad: 28 maj 2026

Dela länken till denna sida

Kopiera länken till denna sida och använd den för att dela till andra.

Upptäck fler nyheter

Från återkommande utmaningar till bättre kommunikation

För två år sedan kände Ing-Marie och Sören att de behövde ett kompletterande stöd i sitt föräldraskap, av någon som förstod adoptivfamiljens speciella förutsättningar. De googlade på vinst och förlust och trodde inte sina ögon när de såg sökresultatet: Kostnadsfritt, adoptionsspecifikt samtalsstöd för föräldrar. Idag är de mycket tacksamma över den hjälp de har fått: - Vi har fått en bättre kommunikation med våra tonåringar och känt oss bekräftade i vårt föräldraskap: Dessutom har detta stärkt oss som par, berättar de.

Internationella adoptioner6 augusti 2026

Fler möjligheter vid adoptionsspecifikt samtalsstöd

MFoF erbjuder ett adoptionsspecifikt samtalsstöd för dig som är internationellt adopterad eller adoptivförälder. Från och med 23 mars ges detta stöd av två olika aktörer, Familjemottagningen Sverige och Apoteksgårdens Kognitiva Center.

Internationella adoptioner19 mars 2026

Webbinarie om trygga möten med adopterade och adoptivfamiljer

Nu finns MFoF:s webbinarium om adoption ur ett livsperspektiv tillgängligt. Ta del av kunskapsmaterial, föreläsningar och stödmaterial som ger dig ökad kunskap och stöd i mötet med adopterade i din yrkesroll.

Internationella adoptioner5 februari 2026
Till alla nyheter